Roster of TOFIL Awardees

  • Home
  • /
  • Roster of TOFIL Awardees

 

1988
Edgardo B. Espiritu, Banking
Cecilia Muñoz Palma, Public Service
Emmanuel Pelaez, Government Service
Jose B. L. Reyes, Human Rights
Jaime Cardinal Sin, Spiritual Leadership
Lorenzo M. Tañada, Freedom Advocacy


1989
Marcelo B. Fernan, Judiciary
Jose B. Fernandez, Banking
Lucrecia Kasilag, Arts & Culture
Rosa Rosal, Humanitarian Service


1990
Diosdado Macapagal, Government Service
Ameurfina Melencio-Herrera, Judiciary
Teodoro M. Locsin, Sr., Journalism
Zeneida M. Amador, Theater


1991
Arturo D. Gorrez, Manufacturing
Manuel P. Manahan, Rural Development
Leonardo S. Sarao, Entrepreneurship
Dioscoro L. Umali, Agricultural Research


1992
Henry R. Canoy, Media
Renato Constantino, History
Edgardo D. Gomez, Science
Jose T. Joya, Visual Arts


1993
Jovito R. Salonga, Public Service
Jose L. Guevara, Journalism
Francisco R. Demetrio, SJ, Culture
Antonio G. Manikan, Humanitarian Service
Jorge M. Garcia, Medicine & Surgery
Bonifacio R. Isidro, Science & Technology


1994
Romeo S. Contemplacion, Rural Medicine
Armando J. Malay, Journalism/Human Rights
Nicanor R. Perlas, III, Agriculture
Dionisio S. Salazar, Drama/Literature
Benjamin G. Tayabas, Education


1995
Jose T. Amacio, Cooperative Development
Alfredo S. Buenaventura, Music
Gonzalo O. Catan, Jr., Science & Technology
Crispin C. Maslog, Literature/Journalism
Christian S. Monsod, Government Service


1996
Irene R. Cortes, Justice and Law (Posthumous Award)
Salvador H. Laurel, Public Service
Richard J. Gordon, Government Service
Onofre R. Pagsanghan, Culture and Arts
Helena Zoila T. Benitez, Education


1997
Raul J. Bonoan, S.J., Education
Fe del Mundo, Medicine
Menardo R. Jimenez, Business/Entrepreneurship
Alfredo S. Lim, Public Service
Estefania Aldaba-Lim, Humanitarian Service
Andrea Veneracion, Culture and Arts

1998
Ramon V. del Rosario,Sr., Business
Ricardo Cardinal J. Vidal, Religious Work
Carlos R. Alindada, Public Accounting
Perla D. Santos Ocampo, M.D., Medicine
Bayani F. Fernando, Government Service


1999
Mateo Armando T. Caparas, Community Service
Hilario G. Davide, Jr., Law
Remedios L. Macalincag, Banking & Finance
Amador C. Muriel, Science & Technology
Efren M. Reyes, Sports
Wigberto E. Tañada, Government & Public Service
Pierre T. Tritz, S. J., Education


2000
Corazon C. Santos-de la Paz, Public Accounting
Antolin M. Oreta, Sr., Engineering Practice
Lawrence C. Qua, Technopreneurship
Flerida Ruth P. Romero, Justice/Law
Alfonso T. Yuchengco, Business & Entrepreneurship


2001
James G. Dy, Humanitarian Service
Ceferino L. Follosco, Science, Technology, & Engineering
Fortunata C. Villamar, Education
Jose C. Vitug, Law/Judiciary
Enrique J. Zobel, Business


2002
Feliciano Belmonte, Jr., Government Service
David Consunji, Construction Industry
Emil Q. Javier, Science & Technology
George S.K. Ty, Banking


2003
Robert Kuan, Business & Entrepreneurship
Eva Fidela C. Maamo, M.D., SPC, Community Service
Felicito Payumo, Government Service


2004
Juan C. Acosta, Ph. D., Agriculture
Gelia T. Castillo, Ph. D., Science and Technology
Francisco Mañosa, Architecture
Nelia Cortes-Maramba, M.D., Medicine
Ruben M. Tanseco, S.J., Humanitarian Service


2005
Ben Farrales, Fashion, Arts and Culture
Lauro L. Baja, Jr., Bilateral and Multi-lateral Diplomacy
Adolfo B. Bellosillo, M.D., Medicine


2006
Marciano Evangelista, S.D.B., Service Non-Government Organization
Antonio P. Meloto, Humanitarian Service
Ramon Orlina, Arts
Socorro Ramos, Business


2007
Florangel R. Braid, Ph.D., Literature and Journalism
Jose S. Concepcion, Jr., Social Advocacy
Felipe F. Cruz, General Construction
Hernani G. Golez, Ph.D., Agriculture

2008
Antonio S. Abacan, Jr., Banking
Rustica Carpio, Ph. D., Culture and Arts
Mary Placid Lorna C. Abejo, O.S.B., Music
Rafael D. Guerrero III, Ph. D., Science & Technology
Federico M. Macaranas, Ph. D., Economics


2009
Teotimo Aganon, Ph. D., Science and Technology
Senen C. Bacani, Agriculture
Arturo Cunanan, Jr., M.D., Ph. D.,
Public Health
Lydia B. Echauz, D.B.A. Education
Oscar M. Lopez, Business


2010
Ray L. Catague, M.D., Public Health
Esperanza I. Cabral, M.D., Government Service
Isagani R. Cruz, Literature
Shirley Halili-Cruz, Arts and Culture
Tony Leachon, M.D., Medicine
Joel E. Tabora, S.J., Education


2011
Jesus P. Estanislao, Ph.D., Governance
Jose T. Pardo, Business
Emerlinda R. Roman, Education
Sylvia D. Pendon, Entrepreneurship
Ramon M. Nery, M.D., Government/Public Service


2012
Jose F. Datuin, Arts
Samuel D. Pagdilao, Jr., Military/Police work
Adolfo S. Azcuna, Justice/Law


2013
Arsenio B. Ella, Environment Conservation & Sustainable Development
Alfredo Mahar Francisco A. Lagmay, Geology/Earth Sciences
Rogelio L. Singson, Government/Public Service


2014
Gemma Cruz-Araneta, Culture & Arts
Francisco J. Kong, Business Entrepreneurship
Jose Maria Clemente S. Salceda, Government Service


2016
Amb. Jose L. Cuisia, Jr.,
Public Service and Diplomacy
Dr. William D. Dar, Agriculture
Rev. Fr. Antonio C.T. Pascual, Humanitarian Service, Community, NGO and Cooperative


2017
Bro. Armin A. Luistro, Education
Maria Wang-Od Oggay, Arts and Culture
Arch. Felino A. Palafox, Jr., Architectural and
Urban Planning


2018
Fr. Benigno P. Beltran, SVD, Humanitarian Service
Jose Ma. Salvador A. Concepcion III, Entrepreneurship (MSME)
Raul V. Dela Mar, Public Service
Hilly Ann Maria Fernandez-Roa Quiaoit, Environmental Conservation